170k views
24 votes
2 dozen oranges cost $14400.what is the cost per orange?​

2 Answers

7 votes

Answer:

there are 12 in a dozen so in 2 there will be 24 so 14400/24 is 600 so 600 an orange.

Explanation:

User DonutReply
by
5.2k points
13 votes
Okay so 2 dozen, assuming it’s a regular dozen, would be 24. So, if you divide $14,400, it should be $600 per orange.

If I’m reading the $14,400 wrong, and it’s actually $14.4, the cost per orange should be $0.6.
User Bora Sumer
by
4.9k points