152k views
3 votes
A 9-pack of coffee mugs costs $14.04. What is the unit price?

User Mikael S
by
8.2k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.55

Explanation:

14.01÷9 gives you the prics if each industry mug ie a unit

User Marandil
by
9.2k points
1 vote

Answer:


(14.4)/(9) = 1.6

User Angelzzz
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories