152k views
3 votes
A 9-pack of coffee mugs costs $14.04. What is the unit price?

User Mikael S
by
6.2k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.55

Explanation:

14.01รท9 gives you the prics if each industry mug ie a unit

User Marandil
by
6.5k points
1 vote

Answer:


(14.4)/(9) = 1.6

User Angelzzz
by
6.6k points