91.4k views
0 votes
A 27 W light bulb is connected to a 7.8 V battery. How much current flows through
the bulb?

1 Answer

3 votes

Answer:

3.46 A

Step-by-step explanation:

electrical power = current × voltage

P = I × V

We have,

V = 7.8

P = 27

Thus, I = P ÷ V

I = 27 / 7.8

= 3.46 A