Answer:
3.46 A
Step-by-step explanation:
electrical power = current × voltage
P = I × V
We have,
V = 7.8
P = 27
Thus, I = P ÷ V
I = 27 / 7.8
= 3.46 A
7.9m questions
10.5m answers