54.4k views
5 votes
3-gallon bottle of fabric softener costs $18.00. What is the price per quart? ( 1 gallon = 4 quarts)

User Jtahlborn
by
5.2k points

1 Answer

4 votes
3 gallons = 12 quarts so $18 divided by 12 quarts is $1.50 per quart
User Brian McCarthy
by
4.8k points