54.4k views
5 votes
3-gallon bottle of fabric softener costs $18.00. What is the price per quart? ( 1 gallon = 4 quarts)

User Jtahlborn
by
7.8k points

1 Answer

4 votes
3 gallons = 12 quarts so $18 divided by 12 quarts is $1.50 per quart
User Brian McCarthy
by
7.8k points

Related questions

1 answer
0 votes
202k views
asked Mar 11, 2021 62.0k views
ADJ asked Mar 11, 2021
by ADJ
8.0k points
1 answer
3 votes
62.0k views
1 answer
1 vote
84.5k views