1.4k views
18 votes
Tracy is taking advantage of a 25% off sale to buy a new coat. If the coat's sale price is $135, what was the original cost?

2 Answers

10 votes

Answer:

The answer is:$180

Step-by-step explaination

First you want to make a percent porportion so that you can find the unknown value. 135 = 25% Solve it and you'll get your answer.

? = 100%

User Qwertzguy
by
6.8k points
14 votes
Steps:
100-25=75
The sale price is 75% of the original.

Therefore 135/75 = x/100
Solve for x.
(100*135) = 75x
13500=75x

Divide by 75
180 = x

Answer: Original cost was $180.00
User Skeetastax
by
6.9k points