123k views
3 votes
A 2-yard piece of string costs $5.22. What is the price per foot?

User Dumazy
by
4.3k points

2 Answers

0 votes

Answer:

2.61 price per foot

Explanation:

5.22/2 = 2.61 price per foot

User Yogesh Borad
by
3.9k points
2 votes

Answer:

$2.61

Explanation:

User Troy
by
4.6k points