123k views
3 votes
A 2-yard piece of string costs $5.22. What is the price per foot?

User Dumazy
by
7.6k points

2 Answers

0 votes

Answer:

2.61 price per foot

Explanation:

5.22/2 = 2.61 price per foot

User Yogesh Borad
by
7.3k points
2 votes

Answer:

$2.61

Explanation:

User Troy
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories