Answer:
275%
Explanation:
Given that,
Initial weight of the puppy = 600 grams
Final weight of the puppy = 2250 gram
We need to find the percent increase in the puppy's weight.
Increase in weight = 2250 gram - 600 grams
= 1650 grams
The percentage of increase in weight,

So, the required increase in puppy's weight is equal to 275%.