menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?
asked
Sep 15, 2022
231k
views
1
vote
Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?
Mathematics
high-school
RandalAnders
asked
by
RandalAnders
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
We’re trying to find the price of one ounce (unit price) and there are 12 ounces. So, 3.15/12 = 0.2625
you can round that to 26 cents :) hope that helps!
Mfrachet
answered
Sep 17, 2022
by
Mfrachet
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
I think it is 4cents
Imp
answered
Sep 21, 2022
by
Imp
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 2, 2021
113k
views
Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for $ 3.60. What is the unit price?
Ankireddy Polu
asked
Jan 2, 2021
by
Ankireddy Polu
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
113k
views
asked
Nov 24, 2022
79.7k
views
Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for 3.60 what is the unit price
Ved
asked
Nov 24, 2022
by
Ved
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
79.7k
views
asked
Jan 27, 2022
65.8k
views
Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. What is the unit price? Answers; A-$0.02 b-$0.21 C- $2.10 D- $2.07
Supreet Totagi
asked
Jan 27, 2022
by
Supreet Totagi
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
65.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org