224k views
0 votes
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80. If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?

User Kza
by
7.2k points

1 Answer

12 votes
10 oranges

4.80/6 is .80 so .80 per orange. Divide 8.00 by .80 you get 10
User Zalog
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.