menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80. If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80. If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?
asked
May 28, 2023
224k
views
0
votes
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.80. If Austin spent $8.00 on oranges, how many did he buy?
Mathematics
high-school
Kza
asked
by
Kza
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
10 oranges
4.80/6 is .80 so .80 per orange. Divide 8.00 by .80 you get 10
Zalog
answered
Jun 1, 2023
by
Zalog
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org