218k views
0 votes
I’m confused can someone help

I’m confused can someone help-example-1
User Zun
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

9514 1404 393

Answer:

  • Landon's purchase: p +5g = 17.55
  • Lesley's purchase: 4p +2g = 13.50
  • pretzel: $1.80
  • granola bar: $3.15

Explanation:

The equation representing either purchase will multiply the number of items by their cost, for each item, and show the total as the cost of the purchase. Here, p is defined as the cost of a pretzel; g is defined as the cost of a granola bar.

Landon's purchase

1 pretzel + 5 bars will cost 1p +5g

That cost is 17.55, so the equation is ...

p +5g = 17.55

Lesley's purchase

4 pretzels + 2 gars will cost 4p +2g

That cost is 13.50, so the equation is ...

4p +2g = 13.50

__

To solve, you can subtract the second equation from 4 times the first:

4(p +5g) -(4p +2g) = 4(17.55) -(13.50)

18g = 56.70 . . . . collect terms

g = 3.15 . . . . . . . . divide by 18

Then the cost of a pretzel can be found using the first equation.

p + 5(3.15) = 17.55

p = 1.80

The cost of a pretzel is $1.80; the cost of a granola bar is $3.15.

I’m confused can someone help-example-1
User Blubberbernd
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories