19.5k views
3 votes
(no links) Please Help!

(no links) Please Help!-example-1

1 Answer

5 votes

9514 1404 393

Answer:

D, B

Explanation:

Price per pound is found by dividing dollars by pounds.

Store A: $9/(3 lb) = $3.00 /lb

Store B: $9.75/(3 lb) = $3.25 /lb

Store C: $12.40/(4 lb) = $3.10 /lb

Store D: $14.50/(5 lb) = $2.90 /lb

Part A: The lowest price per pound is $2.90 per pound at store D.

Part B: The highest price per pound is $3.25 per pound at store B.

User Sane
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories