menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate? A.$15.12/lb B.$3.78/lb C.$3.79/lb D.$3.77/lb
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate? A.$15.12/lb B.$3.78/lb C.$3.79/lb D.$3.77/lb
asked
Jul 22, 2022
233k
views
3
votes
A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate?
A.$15.12/lb
B.$3.78/lb
C.$3.79/lb
D.$3.77/lb
Mathematics
college
Christian Stewart
asked
by
Christian Stewart
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
So a unit means 1. So for this problem you wanna take the number of pounds and multiply it by the number of pounds they got(4lb). Answere is B. 3.78*4=$15.12
JoshBerke
answered
Jul 29, 2022
by
JoshBerke
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 1, 2024
135k
views
A patients dry weight is 154.0 lb (70kg) and the patients pre treatment weight is 158.4lb(72 kg). FOr a four hour treatment, how many mL/hour must the patient lose to reach dry weight?
OzB
asked
Mar 1, 2024
by
OzB
8.2k
points
Medicine
college
1
answer
5
votes
135k
views
asked
Aug 23, 2024
29.3k
views
A potter is making cps and takes her 6min to make a cup and 3min to make aplate .each cup uses 3/4lb of clay and each plates uses 1 lb of clay .she has 20 hours available to making the cups and plates
Tamb
asked
Aug 23, 2024
by
Tamb
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
29.3k
views
asked
Jul 19, 2019
14.6k
views
57oz=lb=oz answer choice 4lb 3oz 4 lb 6lb 7oz 3lb 7oz
SiddAjmera
asked
Jul 19, 2019
by
SiddAjmera
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
14.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org