menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate? A.$15.12/lb B.$3.78/lb C.$3.79/lb D.$3.77/lb
asked
Jul 22, 2022
233k
views
3
votes
A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate?
A.$15.12/lb
B.$3.78/lb
C.$3.79/lb
D.$3.77/lb
Mathematics
college
Christian Stewart
asked
by
Christian Stewart
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
So a unit means 1. So for this problem you wanna take the number of pounds and multiply it by the number of pounds they got(4lb). Answere is B. 3.78*4=$15.12
JoshBerke
answered
Jul 29, 2022
by
JoshBerke
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org