233k views
3 votes
A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate?

A.$15.12/lb
B.$3.78/lb
C.$3.79/lb
D.$3.77/lb​

1 Answer

6 votes
So a unit means 1. So for this problem you wanna take the number of pounds and multiply it by the number of pounds they got(4lb). Answere is B. 3.78*4=$15.12
User JoshBerke
by
4.5k points