Answer:The cost of each can is $ 0.31
.
Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
brianlist please ?
To find the unit cost, simply divide the amount of money by the amount.
4.80รท12= 0.4 dollars
So each soda is only 0.4 dollars.
How can you check this?
0.4 dollars times 12 should equal the total cost of soda.
0.4x12=4.80, so it's correct.
5.6m questions
7.3m answers