97.2k views
5 votes
A 12 pack of soda cost $4.80. What is the unit cost?

2 Answers

6 votes

Answer:The cost of each can is $ 0.31

.

Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

brianlist please ?

User Anthony Chung
by
5.8k points
3 votes

To find the unit cost, simply divide the amount of money by the amount.

4.80รท12= 0.4 dollars

So each soda is only 0.4 dollars.

How can you check this?

0.4 dollars times 12 should equal the total cost of soda.

0.4x12=4.80, so it's correct.

User Mihir Trivedi
by
4.1k points