135k views
4 votes
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary/

$312 for 12 tickets (show work)

1 Answer

5 votes
in order to find the price per ticket, or unit rate, we need to divide 312 by 12

after this, we get 26. we know that unit rate is price PER 1 ticket.

Therefore, we get:
$26/ticket
User Sanny Sin
by
6.2k points