menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary/ $312 for 12 tickets (show work)
asked
Jul 5, 2022
135k
views
4
votes
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary/
$312 for 12 tickets (show work)
Mathematics
high-school
Anthony Mooz
asked
by
Anthony Mooz
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
in order to find the price per ticket, or unit rate, we need to divide 312 by 12
after this, we get 26. we know that unit rate is price PER 1 ticket.
Therefore, we get:
$26/ticket
Sanny Sin
answered
Jul 9, 2022
by
Sanny Sin
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 24, 2024
176k
views
Mr.collins buys a new snare drum. He went to sam nash (the store) to get it with $312 in his pocket. if the drum costs 256
Vitaminwater
asked
Aug 24, 2024
by
Vitaminwater
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
176k
views
asked
Feb 20, 2024
51.7k
views
A. 109 days b. 5 days c. 3 days d. 0.30 day a. $317.13 b. $12,692.93 c. $312.79 d. $12,688.59
Rodius
asked
Feb 20, 2024
by
Rodius
8.9k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
51.7k
views
asked
Aug 22, 2024
14.2k
views
Carpet sells for $2 per square foot and will cost you $312 to recarpet your rectangular room. If your room is 12 feet long, how many feet wide is it?
Yshmarov
asked
Aug 22, 2024
by
Yshmarov
7.1k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
14.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org