143k views
24 votes
The pressure in a sealed plastic container is 108 kpa at 41 c. What is the pressure when the temperature drops to 22 c? remember to convert degrees celsius to kelvin.

User Bwright
by
8.1k points

1 Answer

11 votes

Answer:

41 C = 273 K + 41 C = 314 K

22 C = 273 K + 22 C = 295 K

P V = N R T ideal gas equation

P2 / P1 = T2 / T1 dividing equations

P2 = 108 kpa * 295 / 314 = 101 kpa

User Httpete
by
7.4k points