Answer:
I₁ = 5.45 A
I₂ = 9.1 A
I₃ = 3.27 A
Step-by-step explanation:
Electrical power is defined as the product of current and displacement.

where,
P = Power of Device
I = current passing through the device
V = voltage across the device = 220 V
FOR P₁ = 1200 W

I₁ = 5.45 A
FOR P₂ = 2000 W

I₂ = 9.1 A
FOR P₃ = 720 W

I₃ = 3.27 A