89.4k views
1 vote
Ana fue a comprar pan, compró 7 bolillos de $ 1.45, 3 panes de dulce de $ 7.60 y 4 panes de dulce de $ 8.40. ¿Cuánto pagó en total por todo lo que compró?

User Otorrillas
by
8.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$66.50

Explanation:

Given that

she bought seven 1.45 rolls

Three 7.60 sweet loaves

and four 8.40 sweet rolls

We need to find out how much she paid in total

So,

= 7 × 1.45 + 3 × 7.60 + 4 × 8.40

= $10.15 + $22.80 + $33.60

= $66.50

Hence, she paid in total of $66.50

The same would be considered and relevant

User Aji
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories