203k views
18 votes
You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your

favorite cereal is on sale there, 4 boxes for $10. At Food Market,
where you don't typically shop, the same cereal is on sale for $2.25 a
box.
a) What's the unit price at Grocery Mart?
b) What is the unit price at Food Market?
c) Based on price, which is the better value option?

User Firebitsbr
by
4.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

I gave you the answer

Explanation:

I hope

You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite-example-1
You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite-example-2
User Blo
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.