menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a carabiner is a key piece of equipment for a mountain climber. Kneisl's mountain adventure store is having a sell on carabiner During the sale, you can buy 4 carabiner's for 29.60. what is the unit price
asked
Jan 3, 2022
69.7k
views
1
vote
a carabiner is a key piece of equipment for a mountain climber. Kneisl's mountain adventure store is having a sell on carabiner During the sale, you can buy 4 carabiner's for 29.60. what is the unit price of the carabiner's.
Mathematics
middle-school
Andrew Glukhoff
asked
by
Andrew Glukhoff
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
29.60. Divided by 4=7.4
Alexander Measure
answered
Jan 6, 2022
by
Alexander Measure
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
$7.40
Explanation:
29.60 divided by 4 = 7.4
Antoine Clavijo
answered
Jan 8, 2022
by
Antoine Clavijo
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 22, 2020
75.4k
views
Kneisl's Mountain Adventures store is having a sale on carabiners. During the ... During the sale, you can buy 4 carabiners for $29.60. What is the unit price of the carabiners?
Okkhoy
asked
May 22, 2020
by
Okkhoy
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
75.4k
views
asked
Sep 23, 2024
79.4k
views
A safety harness has a D-ring that should be attached to one end of a short section of webbing or wire rope called a ______. 1) Carabiner 2) Lanyard 3) Snap hook 4) Rope grab
Theodosia
asked
Sep 23, 2024
by
Theodosia
8.7k
points
Engineering
college
1
answer
5
votes
79.4k
views
asked
Apr 21, 2021
50.4k
views
I went horseback riding and participated in a ropes activity with a zip line course. After the course, I climbed to the top of a pole using only ropes and carabiner clips, and then I rappelled off the
Ricardo Vieira
asked
Apr 21, 2021
by
Ricardo Vieira
7.3k
points
English
college
1
answer
4
votes
50.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org