172k views
4 votes
Sole Mates Inc. is planning a one-month campaign for July to promote sales of one of its two shoe products. A total of $100,000 has been budgeted for advertising, contests, redeemable coupons, and other promotional activities. The following data have been assembled for their possible usefulness in deciding which of the products to select for the campaign:

Tennis Shoe Walking Shoe
Unit selling price $85 $100
Unit production costs:
Direct materials $19 $32
Direct labor 8 12
Variable factory overhead 7 5
Fixed factory overhead 16 11
Total unit production costs $50 $60
Unit variable selling expenses 6 10
Unit fixed selling expenses 20 15
Total unit costs $76 $85
Operating income per unit $9 $15

No increase in facilities would be necessary to produce and sell the increased output. It is anticipated that 7,000 additional units of tennis shoes or 7,000 additional units of walking shoes could be sold without changing the unit selling price of either product.

Required:
Prepare a differential analysis as of June 19, 2014, to determine whether to promote tennis shoes (Alternative 1) or walking shoes (Alternative 2).

1 Answer

3 votes

Answer:

Sole Mates Inc.

Differential analysis:

Tennis Shoe Walking Shoe

Unit selling price $85 $100

Unit production costs:

Direct materials $19 $32

Direct labor 8 12

Variable factory overhead 7 5

Unit variable selling expenses 6 10

Total variable costs $40 $59

Contribution margin per unit $45 $41

Tennis Shoe Walking Shoe Difference

Alternative 1 Alternative 2

Total contribution margin $315,000 $287,000 $28,000

Advertising costs (100,000) (100,000) 0

Total income (loss) ($215,000) $187,000 $28,000

Promote the Tennis Shoes (Alternative 1) because it will bring in more contribution margin than Alternative 2.

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Budgeted advertising costs = $100,000

Tennis Shoe Walking Shoe

Unit selling price $85 $100

Unit production costs:

Direct materials $19 $32

Direct labor 8 12

Variable factory overhead 7 5

Fixed factory overhead 16 11

Total unit production costs $50 $60

Unit variable selling expenses 6 10

Unit fixed selling expenses 20 15

Total unit costs $76 $85

Operating income per unit $9 $15

User Chriserwin
by
5.5k points