123k views
5 votes
At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost $4.20 for 7 pounds. What is the unit price of a pound of potatoes at Value Market.

At Super Grocery, potatoes cost $2.85 for 5 pounds. At Value Market, potatoes cost-example-1
User IMagur
by
8.4k points

2 Answers

4 votes

$1.66 per pound of potatoes.

User Jonnu
by
7.8k points
2 votes

Answer:

$1.66 per pound of potatoes.

Explanation:

7/4.20 = 1.66$ per Pound

Mark as brainllest

User Doug Porter
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories