Answer:
The shop
Explanation:
Given
Shop


Supermarket


Required
The better value
To do this, we simply calculate the unit price.
This is calculated as:

So, we have:
Shop


Supermarket


At the shop, the unit price is £0.72 per bag while at the supermarket, the unit price is £0.732
The best value is at the shop, because it is cheaper
i.e.
