18.9k views
4 votes
The question is on the ss btw

The question is on the ss btw-example-1
User Rayrutjes
by
5.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The shop

Explanation:

Given

Shop


Cost = E9


Bag = 12.5kg

Supermarket


Cost=E1.83


Bag = 2.5kg

Required

The better value

To do this, we simply calculate the unit price.

This is calculated as:


Unit = (Price)/(Bag)

So, we have:

Shop


Unit = (9)/(12.5)


Unit = 0.72

Supermarket


Unit = (1.83)/(2.5)


Unit = 0.732

At the shop, the unit price is £0.72 per bag while at the supermarket, the unit price is £0.732

The best value is at the shop, because it is cheaper

i.e.


0.72 < 0.732

User Astentx
by
5.6k points