menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Write a unit rate for the situation $24 for 3 pounds
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Write a unit rate for the situation $24 for 3 pounds
asked
Aug 27, 2022
144k
views
2
votes
Write a unit rate for the situation $24 for 3 pounds
Mathematics
college
SickDimension
asked
by
SickDimension
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds
cost/number
24/3=8
So, the unit rate is $8.00
Hope this helps!
Atrujillofalcon
answered
Aug 31, 2022
by
Atrujillofalcon
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org