144k views
2 votes
Write a unit rate for the situation $24 for 3 pounds

1 Answer

2 votes
To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds
cost/number
24/3=8
So, the unit rate is $8.00
Hope this helps!
User Atrujillofalcon
by
7.6k points