80.5k views
3 votes
A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?

2 Answers

4 votes
the answer is $2.30. because if you multiply 2.30 times 3 you will get 6.9 also known as 6.90
User Cflewis
by
4.5k points
7 votes

Answer:

$2.30 for each jump rope.

Explanation:

6.90 / 3 = 2.3

User Francys
by
5.1k points