menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
asked
Feb 7, 2022
80.5k
views
3
votes
A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
YazanGhafir
asked
by
YazanGhafir
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
the answer is $2.30. because if you multiply 2.30 times 3 you will get 6.9 also known as 6.90
Cflewis
answered
Feb 9, 2022
by
Cflewis
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer:
$2.30 for each jump rope.
Explanation:
6.90 / 3 = 2.3
Francys
answered
Feb 14, 2022
by
Francys
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
Need answer to math problem!!!
Which property is shown in the problem below? -8(x-3y-9) = -8x+24y+72 A the associative property B the commutative property C the distributive property D the division property ASAP
What is the domain and range?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org