156k views
3 votes
jillian buys 4 erasers that each cost $0.35.She makes the number line below to help her find the total cost. What is the total cost of the erasers?

jillian buys 4 erasers that each cost $0.35.She makes the number line below to help-example-1
User Tomosius
by
8.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$ 1.40

Explanation:

The total cost of the erasers is $1.40. You can come to this conclusion by multiplying 4 times 0.35, or using the number line by counting .35 4 times.

User Tpolyak
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories