137k views
5 votes
Linda buys a package of 12 cartons of tomato soup for $30. If each carton holds

16 ounces of soup, what is the cost per quart?
A $1.25
B $2.50
C $5.00
D $7.50

Linda buys a package of 12 cartons of tomato soup for $30. If each carton holds 16 ounces-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

5.00

Explanation:

1 quart is 32 ounces if you add 16+16=32

and 30 divided by 12 = 2.5

if one carton is 16 ounces and you add 2 cartons to make a quart which is 2.5+2.5=5.00

User Panjan
by
5.6k points