167k views
4 votes
An apple costs $2.00 more than amango. The total cost of

three apples and a mango is $50.00.
put it in algebra pls


User One Monkey
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,

An apple costs $2.00 more than amango. The total cost of three apples and a mango-example-1
User Frayal
by
8.8k points
0 votes

Answer:

1 mango = 11 dollars

1 apple = 13 dollars

Explanation:

Let
a be equal to the cost of an apple.

Let
m be equal to the cost of a mango.

1) Create equations

An apple costs $2.00 more than a mango.


m+2=a (the cost of a mango + 2 dollars = cost of an apple)

The total cost of three apples and a mango is $50.00.


3a+m=50 (3 apples*the cost of 1 apple + cost of 1 mango = 50 dollars)

2) Solve for m and a


3a+m=50

Substitute a with
m+2


3(m+2)+m=50\\3m+6+m=50\\4m+6=50

Subtract both sides by 6


4m+6-6=50-6\\4m=44

Divide both sides by 4


(4m)/(4)=(44)/(4) \\m=11

Therefore, the cost of 1 mango is 11 dollars.


m+2=a

Substitute m with 11 to solve for a


11+2=a\\13=a

Therefore, the cost of 1 apple is 13 dollars.

I hope this helps!

User Jylls
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories