26.1k views
0 votes
Brenya Estate produces a high quality tea branded A, B and C in the ration 1.5: 5: 1. Originally Type A tea costs 1600, type B costs 800 and type C costs 1700 per kg to produce. Brenya Tea Estate packs Super tea in packets of 825g each. Blending and packing costs are 40 per kg. Determine the production cost for a packet of super tea

1 Answer

3 votes

Answer:

The production cost for a packet of super tea is 924.

Explanation:

The production cost of the Super tea is given as


Cost_(super\ tea)=Cost_(A)+Cost_(B)+Cost_(C)+Cost_(packaging\ and\ blending)

Here the costs are given as following


Cost_A=(Ratio\ of\ A)/(Sum\ of \ ratios) * Weight * Cost\ of\ A\ per\ kg

Here

  • Ratio of A is 1.5
  • Sum of Ratios is 1.5+5+1=7.5
  • Weight is 825 g or 0.825kg
  • Cost of A per kg is 1600

So


Cost_A=(Ratio\ of\ A)/(Sum\ of \ ratios) * Weight * Cost\ of\ A\ per\ kg\\Cost_A=(1.5)/(7.5) * 0.825 * 1600\\Cost_A=264

The cost of A is 264.

Similarly


Cost_B=(Ratio\ of\ B)/(Sum\ of \ ratios) * Weight * Cost\ of\ B\ per\ kg

Here

  • Ratio of B is 5
  • Sum of Ratios is 7.5
  • Weight is 825 g or 0.825kg
  • Cost of B per kg is 800


Cost_B=(Ratio\ of\ B)/(Sum\ of \ ratios) * Weight * Cost\ of\ B\ per\ kg\\Cost_B=(5)/(7.5) * 0.825 * 800\\Cost_B=440

The cost of B is 440.

Also


Cost_C=(Ratio\ of\ C)/(Sum\ of \ ratios) * Weight * Cost\ of\ C\ per\ kg

Here

  • Ratio of C is 1
  • Sum of Ratios is 7.5
  • Weight is 825 g or 0.825kg
  • Cost of C per kg is 1700


Cost_C=(Ratio\ of\ C)/(Sum\ of \ ratios) * Weight * Cost\ of\ C\ per\ kg\\Cost_C=(1)/(7.5) * 0.825 * 1700\\Cost_C=187

The cost of C is 187.

Now the packaging and blending cost for the given package is calculated as


Cost_(packaging\ and\ blending)=Weight*Cost_(packaging\ and\ blending\ per\ kg)

Here

  • Weight is 825 g or 0.825kg
  • Cost of packaging and blending per kg is 40


Cost_(packaging\ and\ blending)=Weight*Cost_(packaging\ and\ blending\ per\ kg)\\Cost_(packaging\ and\ blending)=0.825*40\\Cost_(packaging\ and\ blending)=33

Cost of packaging and blending per packet is 33.

So now substituting values of costs in the following equation gives:


Cost_(super\ tea)=Cost_(A)+Cost_(B)+Cost_(C)+Cost_(packaging\ and\ blending)\\Cost_(super\ tea)=264+440+187+33\\Cost_(super\ tea)=924

The production cost for a packet of super tea is 924.

User Isaiah Nelson
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories