140k views
3 votes
PLEASE HELPP!

a 55g block of metal has a specific heat of 0.45 J/g°C. What will be the temperature change of this metal if 450 J of heat energy are added?

User Neil Benn
by
6.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

18.18 C

Step-by-step explanation:

m=55

C=0.45

Q=450zj

ch.temp=?

Q=mct

450 = (55)(.45)T

450 = 24.75

/24.75 = /24.75 (cancels out)

18.18 is the answer

User Joe Enos
by
7.6k points