200k views
2 votes
If 15 ounces of candy cost $3.75, what is the unit price per ounce?

User Ksharifbd
by
7.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:

0.25

Explanation:

3.75 divided by 15= 0.25

User Rayanna
by
7.1k points
1 vote

Answer:

$0.25

Explanation:

3.75/15 = 0.25

User Ricardo Francois
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories