200k views
2 votes
If 15 ounces of candy cost $3.75, what is the unit price per ounce?

User Ksharifbd
by
4.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

0.25

Explanation:

3.75 divided by 15= 0.25

User Rayanna
by
4.2k points
1 vote

Answer:

$0.25

Explanation:

3.75/15 = 0.25

User Ricardo Francois
by
5.3k points