140k views
0 votes
Harrison needed some extra cupcakes for his class. He bought 8 cupcakes for $6.72. At that rate, how much would 6 more cupcakes cost?

2 Answers

5 votes

Answer:

$5.04

Explanation:

Well to find how much each cupcake costs, divide $6.72 ÷8 which equals 0.84 each.

Now multiply 0.84 by 6. 0.84 x 6= 5.04

The answer would be "At that rate, 6 more cupcakes would cost $5.04 more"

User Ezhil V
by
8.1k points
2 votes

Answer:

BCYEBKEJS sorry i need peoints please understand

Explanation:

User Ahmad Abu Saa
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories