Answer:
24 for $13.99
Explanation:
Find the cost of 1 for both deals.
6 for $6.99. Divide 6.99 with 6:
6.99/6 = 1.165
~$1.17 for one.
24 for $13.99. Divide 13.99 with 24:
13.99/24 = ~0.582
~$0.58 for one.
24 for $13.99 is the better deal, by ~59¢.
5.1m questions
6.7m answers