108k views
5 votes
What is the better deal? 6 for $6.99 or 24 for $13.99

2 Answers

0 votes
6.99/6 =1.16
13.99/24=.58
Therefore better to buy more as the unit price per item is cheaper
User Webaddicted
by
5.6k points
5 votes

Answer:

24 for $13.99

Explanation:

Find the cost of 1 for both deals.

6 for $6.99. Divide 6.99 with 6:

6.99/6 = 1.165

~$1.17 for one.

24 for $13.99. Divide 13.99 with 24:

13.99/24 = ~0.582

~$0.58 for one.

24 for $13.99 is the better deal, by ~59¢.

User Tylercomp
by
4.5k points