183k views
8 votes
Edwin is shopping with his mom. He sees that oranges are on sale. A bag of 15 oranges costs $3. 75. Calculate the unit rate of each orange.

HELP FAST​

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.25

Explanation:

To find the unit rate of each orange, divide the total cost of the bag by the number of oranges in the bag:

⇒ 3.75 ÷ 15 = 0.25

Therefore, the unit rate of each orange is $0.25

User John Lord
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.