96.8k views
1 vote
it costs 15 for one surfing lesson and 25 per day to rent a surf board write an expression for the total cost of one lesson and renting a surf board for y days

User Wolfcow
by
8.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

25y + 15 = x

Explanation:

I think this is the answer, it does not say that lessons are paid for every day.

User Jonh Doe
by
8.4k points
4 votes

Answer:

15+25y= total cost

Explanation:

this is easy

User Arth Tilva
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories