167k views
1 vote
16000 blood donors were registered with a charitable hospital . The number of donors increased at the rate p% every year. If the total number of blood donors becomes 17640 after 2 years

What's the value of p

User Bsteo
by
7.1k points

1 Answer

9 votes

Answer:

5%

Explanation:

Let P be the decimal value of p percent.

(16000)*(1+P)^2 = 17640

(1+P)^2 = (17640)?(16000)

(1+P)^2 = 1.1025

(1+P) = 1.05

P = 0.05

p = 5.0%

User Mani Jagadeesan
by
6.3k points