menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The Candy Store is selling packs of gummies. A pack has 2 and 1/3 pound of pineapple gummies and 1 and 5/6 pound of strawberry gummies. How may pounds of gummies is in a pack?
asked
Sep 5, 2022
63.8k
views
4
votes
The Candy Store is selling packs of gummies. A pack has 2 and 1/3 pound
of pineapple gummies and 1 and 5/6 pound of strawberry gummies. How
may pounds of gummies is in a pack?
Mathematics
college
Andrew Skorkin
asked
by
Andrew Skorkin
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
The answer is 25/6 pounds or 4 and 1/6 pounds.
Aleclofabbro
answered
Sep 11, 2022
by
Aleclofabbro
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 12, 2022
149k
views
The Candy Store is selling packs of gummies. A pack has 2 and 1/3 pound of pineapple gummies and 1 and 5/6 pound of strawberry gummies. How may pounds of gummies is in a pack?
Mahakaal
asked
Dec 12, 2022
by
Mahakaal
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
149k
views
asked
Oct 12, 2018
227k
views
In each pack of Mott’s gummies there are 8 gummies. If Ms. Silverstein eats 15 packs a week, how many gummies does he eat in total?
Pedro Justo
asked
Oct 12, 2018
by
Pedro Justo
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
227k
views
asked
May 14, 2021
51.8k
views
A box of fruit gummies from Sam’s Club has 36 individual packs. If the box is $8.64, what is the price per pack of gummies?
Foebu
asked
May 14, 2021
by
Foebu
8.5k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
51.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org