227k views
1 vote
A restaurant sells an 8-oz drink for $2.56 and a 12 oz drink for $3.66. Which drink is the better buy? i need help fast :(​

User Joshiste
by
8.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

12 oz

Explanation:

2.56 ÷ 8 = 0.32 per oz

3.66 ÷ 12= 0.305 per oz

User Mihai Stan
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories