97.5k views
3 votes
A homeowner installs a solar heating system, which generates 20 savings at a rate of 300e t dollars per year, t years after installation. Find a formula for the total savings after t years. If the system cost 30000 dollars to install, when will the savings match the installation cost

User Sml
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

"35.84 years" is the appropriate solution.

Explanation:

The given values are:

Rate of savings generation,


s'(t)=300e^{(t)/(20) }

System cost to install,

= $30000

Now,

The total savings will be:


s(t)=\int\limits s'(t) \ dt

On substituting the values, we get


= \int\limits 300e^{(t)/(20) } \ dt


s(t)=\frac{300e^{(t)/(20) }}{(1)/(20) }+c

When,

Savings = 0

t = 0, then


0=6000e^o+c


c=-6000

The formula will be:


s(t)=6000[e^{(t)/(20) }-1]

On putting the values in the above formula, we get


30000=6000(e^{(t)/(20) }-1)


5=e^{(t)/(20)}-1


e^{(t)/(20) }=6

On taking log, we get


(t)/(20) =log \ 6


t=20 log 6


=35.84 \ years

User Dau
by
7.8k points