Answer:
"35.84 years" is the appropriate solution.
Explanation:
The given values are:
Rate of savings generation,

System cost to install,
= $30000
Now,
The total savings will be:
⇒

On substituting the values, we get
⇒

⇒

When,
Savings = 0
t = 0, then
⇒

⇒

The formula will be:
⇒
![s(t)=6000[e^{(t)/(20) }-1]](https://img.qammunity.org/2022/formulas/mathematics/high-school/jixnwf4kbvaytd8so0uo7518duu7ylk6uy.png)
On putting the values in the above formula, we get
⇒



On taking log, we get
⇒

