Answer:
counterclockwise

Step-by-step explanation:
= Small drive wheel radius = 2.2 cm
= Angular acceleration of the small drive wheel =

= Radius of pottery wheel = 28 cm
= Angular acceleration of pottery wheel
As the linear acceleration of the system is conserved we have

The angular acceleration of the pottery wheel is
.
The rubber drive wheel is rotating in clockwise direction so the pottery wheel will rotate counterclockwise.
= Initial angular velocity = 0
= Final angular velocity =

t = Time taken
From the kinematic equations of linear motion we have

The time it takes the pottery wheel to reach the required speed is
