69.4k views
0 votes
Kayla buys a two-pint bottle of juice for $3.20. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

User LRFLEW
by
7.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.10 per fluid ounce

Explanation:

Hope this helps

User Ptone
by
8.6k points
3 votes

Answer: $0.10 per fluid ounce

Explanation:

Kayla bought two-pints for $3.20.

First convert this quantity to fluid ounces.

1 pint = 16 fluid ounces

If 2 pints were bought therefore, this would be:

= 2 * 16

= 32 fluid ounces

32 fluid ounces cost $3.20.

Cost per fluid ounce is therefore:

= 3.20 / 32

= $0.10 per fluid ounce

User The Bomb Squad
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories